Máta

      Máta je bylina opředená mýty.

      Do krásné nymfy Minthé se zakoukal Hádes, řecký bůh podsvětní říše zemřelých, bez ohledu na to, že byl již ženat s Persefonou, kterou před sňatkem, jak jinak, unesl. Tehdy se to tak prostě dělalo :o) Jenže bozi si dělají co chtějí a tak Persefona po čase manžela prokoukla a přistihla Háda a ubohou nymfu in flagranti.

      Dál má příběh dva konce – jeden tvrdí, že Persefona ztropila skandál a nešťastnou dívku proměnila ve vonnou bylinu  - ale co si budeme vykládat, asi to pravda nebude, protože naštvaná ženská, notabene bohyně, by ji spíš proměnila v nějakou ohavnost než něco tak pěkného a voňavého jako je máta. Takže se spíše přikláníme k druhé verzi báje a to, že Minthé proměnil rychle sám Hádes, aby na ní Persefona nemohla.

     

      Archeologické nálezy v egyptských vykopávkách potvrdily používání máty již 1000 let př. n. l. Mátou Řekové čistili stoly a dávali si ji do koupelí. Arabové věřili že posílí jejich mužnost. Pro svou vůni byla přísadou do nápojů lásky. Přinášela prorocké sny.

     

      Druhů mát je skutečně hodně, lze je najít na celém světě, kromě Antarktidy :o).

      My se soustředíme na hybrid - Mátu peprnou, kterou lze u nás velmi snadno pěstovat a má ze všech druhů nejcharakterističtější aroma.

      Máta je krásná zelená bylina, je třeba ovšem říct, že má velmi agresivní kořenový systém a rozrůstá se skutečně bujně. Lze ji snadno množit odkopkem či řízky nebo si stačí koupit semena.

      Listy sbíráme dopoledne – kdy už oschla rosa, ale slunce ještě nedosáhlo poledního žáru – tehdy je vonných silic v bylině nejvíce. Sušíme rychle a ve stínu.

      Všichni jistě známe její silné peprné mentolové aroma, které je nezaměnitelné. Rostlina obsahuje až 2,5% vonných silic a v nich je obsaženo až 60% metholových složek.

     

      Máta perná zcela prokazatelně tlumí a odstraňuje křeče v trávicím traktu, odstraňuje nadýmání, je dezinfekční, podporuje vylučování žluči a tlumí koliky.

Zlepšuje chuť k jídlu, uklidňuje zkažený žaludek. Desinfikuje záněty v ústech a je to dobré kloktadlo při bolesti v krku. Mátový čaj lze též inhalovat při rýmě.

Čaj připravíme z 1 nebo 2 lžiček sušené máty a zalijeme vroucí vodou. Necháme odstát tak 5 minut – nejdéle 10 minut a slijeme. Pijeme vlažný, po douškách.

S mátou bychom to ale neměli přehánět, vysoké dávky mentholu nám mohou uškodit a také vyvolat alergii.

 

A co bychom si dali k jídlu….třeba Britové dělají Mátovou omáčku k jehněčímu, takže zde máte recept.

Asi tak hrnek plný lehce natlačených mátových listů (rozmixujeme)

2 lžíce cukru

špetka soli

4 lžíce octa

5 lžic vody

Všechno smícháme do hladké omáčky.

 

A co si dáme z máty k pití?

No jasně!!!

Mojito!

 

Do vysoké sklenice dejte na čtvrtky limetku, plnou lžíci třtinového cukru a hrst máty. Pěkně to nadrťte, zasypte ledem, polijte štamprlí bílého rumu a zbytek dolijte sodovkou.

Dejte si brčko, deštníček a rázem jste na Kubě.