VAVŘÍN

      Starořecká mytologie vypráví o nymfě Dafné, které zlomyslný Éros proklál srdce olověným šípem lhostejnosti a srdce Apollonovo zlatým šípem lásky. Dafné, aby unikla před Apollonem, byla proměněna ve vavřínový strom. Nešťastný bůh Apollon si od té chvíle jako symbol své lásky zdobil hlavu vavřínovým věncem. Pro Řeky a Římany symbolizoval moudrost a vítězství, proto ho na hlavě nosilo mnoho jejich hrdinů. Byl symbolem ochrany a štěstí a měl zahánět všechno zlé. Jako magická rostlina přinášel lahodné sny.

      Vavřín pochází z jihozápadní Asie a je to typický zástupce koření. Známe ho pod názvem bobkový list.

      Vavřín podporuje trávení, má antioxidační účinky, snižuje hladinu krevního cukru a v mastech se používá na revmatické bolesti. Plody rostliny se nepoužívají.

      Sklízíme listy dvouleté, které jsou tuhé, kožovité, tmavě zelené a lesklé. Sušíme je ve stínu nebo používáme čerstvé. Sušením se vonné látky částečně ztrácejí.

      Protože vavřín obsahuje vonné silice používáme ho hlavně v kulinářství. Bobkovým listem dochucujeme ryby, polévky, smetanové omáčky a marinády. Typické použití které dobře známe je pro přípravu láku při zaváření okurek.

Zkuste k dušenému masu přidat toto voňavé bouquet garni:

2 větvičky petržele

1 větvičku tymiánu

1 větvičku rozmarýnu

3 lístky vavřínu

  

      Vavřín se hodně pěstuje v okrasných nádobách jako okrasný stromek nebo keřík. Je nenáročný, můžeme ho mít celé léto na balkoně v nádobě s běžnou zeminou. Osobně používám zeminu pro muškáty a vůbec mu to nevadí. Přesazuji ho jednou ročně, na jaře. Celé léto stojí v rozptýleném světle, aby nedošlo k popálení listů od slunce. Temný celodenní stín mu ale svědčit nebude. Nemá rád přemokření.

Mohou ho napadnout puklice – takto napadený jsem si ho bohužel přinesla ze zahradnictví, ale běžně prodávaný prostředek na hubení puklic velmi dobře zabral. Přezimovat ho nechávám v pokoji.