Phalaenopsis

 

    Phalaenopsis je epifyt.  Žije v korunách stromů, které mu poskytují rozptýlené světlo. Není to rostlinný parazit, žije skromně z vody tropických dešťů a pomalu osychá ve slunných dnech, kdy se voda odpařuje. Z tohoto faktu snadno usoudíme, že silné hnojení není potřeba, spíše bychom orchideji ublížili.

Domovem jeho botanických druhů je tropická Asie, Filipíny, Oceánie  – kde je stále teplo, právě jako u nás v bytě.

PODMÍNKY

   Teplo – orchidej by opravdu neměla stát někde kde je chladno. Rozhodně nepokvete tam, kde je méně než 20°C. Rostlina by měla být v místnosti, kterou nejčastěji obýváme.

Také se vyvarujeme průvanu ať letnímu, tak zimnímu. Větrání je samozřejmě důležité, ale rostlina by neměla stát u stále otevřené ventilačky.

Moje orchideje stojí na okně, které téměř neotvírám.

Puštěné topení přímo pod květinami není dobré, teplý suchý vzduch působí jako fén. Ani mokrá utěrka položená na topení účinky vyzařovaného tepla nezmírní. Takže mám orchideje tam, kde topení nemusím pouštět.

 

   Světlo - Severní okna opravdu vhodná nejsou. Protože už víme, kde rostlina původem roste, vhodné je okno na východ a západ. Co se týká jižních oken – tam mám orchideje já, ale jsou přistíněná žaluziemi, aby se sluneční svit rozptýlil podobně jako v koruně stromů. Takže z mé zkušenosti mi přijdou jižní okna nejlepší. Ale nepřistíněné je na tomto okně nenechávejte, slunce je popálí. V zimě je naopak jižní okno nejlépe osvětlené denním světlem a žaluzie naplno otevřeme, přistíníme jen při slunečním svitu.

    Zálivka - Hodně diskutované téma.

Zálivku provádím namáčením květináče do vody asi na 30 – 60 minut a vždy se řídím stavem kořenového systému. Pravidlo je jednoduché – stříbřité (šedé) kořeny značí potřebu zálivky a kořeny nazelenalé až zelené nikoliv. Více zálivky rostlině škodí, spíš přežije sucho. Tvrdošíjně zalévat např. každých 14 dní bez ohledu na stav kořenů a skutečnou potřebu vody vede spíš k neúspěchu.

Voda by neměla být studená, spíše vlažná nebo pokojové teploty.

Protože nemám botanické druhy Phalaenopsisů, ale jejich hybridy, zalévám obyčejnou vodou z vodovodu, jen ji nechám chvíli odstát, aby vyprchal chlor. Když se mi v létě podaří nachytat dešťovku, zalévám s ní.

Pro botanické druhy je vodovodní voda smrtící.

Voda by se neměla dostat do srdíčka rostliny aby nenastalo uhnívání a orchidej by už nemohla tvořit nové listy.

 

   Rosení – nerosím. Pokud máte suchý vzduch, rozmístěte k orchidejím nádobky s vodou.

 

   Hnojení – do zálivky dávám cca čajovou lžičku standardního hnojiva koupeného v obchodě a určené pro orchideje. Hnojení nepřeháním, protože rostlina žije ve svém přirozeném prostředí skromně z dešťové vody.

 

   Substrát – podle mé zkušenosti je pro přesazování kupovaný substrát pro orchideje smrtící. Nejlepší se pro mne ukázala naloupaná kůra ze stromu (loupeme samozřejmě padlé stromy a polomy) a doma vyvařená ve vroucí vodě. Někdo používá kokosové chipsy, ale já tyto substráty neznám a nikdy jsem je nezkoušela.

Neloupejte příliš velké kusy kůry, spíše menší. Velký kus se špatně doma seká. Menší kousek spíš překrojíme.

 

   Stonek - nechávám stonek úplně odkvést. Ve chvíli, kdy vidím, že ze stonku již nic nebude, začíná odshora žloutnout a usychat, tak ho tak 2 – 3 cm od báze ustřihnu.

 

CELKOVÁ PÉČE

   Osobně musím říct, že co se týká hybridů Phalaenopsisů, tak zde znamená méně rozhodně více.

   Občas jsem se zapomněla podívat jestli vůbec potřebují vodu, takže v létě měly tvrdý život, s hnojením je též moc nerozmazluju. Ale splněním předchozích podmínek přesto vykvétají. Moje domněnka je, že tím tvrdým životem byly donuceny ke květu aby ,,zachovaly potomstvo“. Pokud jsou, ale v květu, tak péče jako zálivka a hnojení,  je samozřejmě zase pečlivější.

      Cyklus mezi odkvětem a novým nasazením květního pupenu nějakou dobu trvá, fakt to rostlina nezmákne za týden. U některých orchidejí to trvá měsíc, nejdelší dobu kterou jsem u svých orchidejí zaznamemala - asi 5 měsíců.

     V době, kdy orchidej nekvete, jí narůstají nové listy a kořeny.

 

NÁKUP

   Myslím, že není nutno říkat, že byť je v obchodě květ sebekrásnější, tak si nechceme domů zavléct plísně a škůdce. Že se ,,to nějak udělá".....věřte mi, většinou neudělá a ještě si nakazíme další rostliny.

 

KTERÉ ORCHIDEJE OCHOTNĚ VYKVÉTAJÍ - MOJE NEJLEPŠÍ ZKUŠENOSTI

   

    Nejlepší zkušenost co se týče ochoty vykvétání mám s tzv. peloricy.

 

Co je to peloric? A jak ho poznat?

   

    Na tento název jsem narazila při brouzdání po anglických orchidejových webech, kdy jsem potřebovala vědět, proč má můj Phalaenopsis tak ,,divně" postavené květní plátky. Dozvěděla jsem se, že je to způsobené rychlým a nedokonalým křížením. dnes se orchideje ve velkém kříží, aby byly na trh neustále rychle dodávány nové a nové tvary a barvy květů s co největší výdrží.

Za sebe musím říct, že jsem si peloricy oblíbila, protože jsou velmi ochotné k opakovanému kvetení.

  

Přeji mnoho štěstí s pěstováním ! :-)