HŘEBÍČEK

   Hřebíček byl pro svou vůni součástí magických nápojů lásky.

S hřebíčkem ve starověku a středověku obchodovali hlavně Arabové.V Číně byl znám už před 3 000 lety. Kdo předstupoval před čínského císaře, žvýkal předtím hřebíček, aby císař nebyl obtěžován pachem z úst.

Staroindická ajurvédská medicína předepisovala hřebíčkový čaj na špatně se hojící rány, pro zmírnění bolestí zubů, pro odstranění nadýmání nebo pachu z úst. Ve středověku byl nesmírně ceněn právě pro tyto léčivé schopnosti.

Když Holanďané ovládli Molucké ostrovy a přísně střežili kvůli zisku veškerý obchod s hřebíčkem, obelstil je francouzký guvernér ostrova Mauricius a odvezl semena hřebíčkovce v duté podrážce. 

 

   Domovem hřebíčku jsou indonéské ostrovy Moluky, známé ve středověku jako Ostrovy koření. Dnes se hřebíček pěstuje na Filípínách, na Mauriciu, Madaskaru, v Indii a Zanzibaru.

Hřebíčkovec vonný je strom 8 – 12 m vysoký. Květenství se rozvíjí do trsu poupat, která sklizená a usušená jsou právě nám známým kořením – hřebíčkem.

Hřebíček obsahuje 15 - 20% vonné silice, má silné antibakteriální, dezinfekční a znecitlivující účinky.

Hřebíčkový olej je velmi účinný při zklidnění bolestivých zubů a také bývá součástí některých zubních past.

Hřebíček je součástí mnoha směsí koření jako je indická směs garam masala – směsí kořeníme grilovaná masa, ryby, luštěniny a další rýžové indické pokrmy.

Nám je asi nejbližší koření do perníku jehož součástí je i hřebíček.

   Pokud máte rádi hřebíček, zkuste si dát 3 hřebíčky do konvice s černým čajem. A co takhle známý svařák?

1,5 l červeného vína

1 citron

1 pomeranč oloupaný

8 hřebíčků

2 svitky skořice

100ml rumu (ale řídíme se naší chutí)

cukr (také podle chuti)

Víno okořeňte, přidejte nakrájený ovoce (citron i s kůrou), přiveďte téměř k varu, ale vařit se víno nesmí! Odstavíme tak na 10 minut, osladíme a přidáme rum.

  

   Z pomeranče a hřebíčku si můžeme vyrobit pěknou vánoční dekoraci. Pletací jehlicí nebo špičatou špejlí si uděláme otvory do kůry plodu v dekoraci jaká se nám líbí – proužky, srdíčka, hvězdy, zapícháme do dírek hřebíček a dozdobíme stužkou.